Knebent nederlag til HIK

Dagens kamp var den første i vinterturneringen mod vores “arvefjender” fra HIK.
Vi dominerede kampen, og spillede klart bedst, og havde masser af chancer. Uden at HIK rigtig bliver farlige fører de 2-0 ved pausen, på et selvmål og på et godt sparket frispark, hvilket var deres eneste afslutninger inden for rammen i 1. halvleg.
2. halvleg fortsætter med JB dominans i spil og chancer, og vi kommer på 2-2 med ca. et kvarter igen, inden vi til sidst desværre fumler den ind med endnu et selvmål til slutresultatet 3-2 til HIK.
Skudstatistikken vinder JB klart i omegnen af 15-1, og vi bør vinde kampen stort, men med 2 selvmål og et hav af brændte chancer er det svært og vinde fodboldkampe.
På den positive tide var det at indstilling og indsats var rigtig fin, så der er masser og bygge videre på til næste kamp.